298 0

The Klahowya Eagles had four players named to the All-State 1A boys soccer team, the most for any local team.

North Kitsap had two players named to the 2A team.

The Eagles’ Darius Joe, a senior, was named second-team forward, Derek Carpenter, a senior midfielder was named honorable mention while Kris Chaparro, a junior, was named an honorable mention defender. Klahowya’s Drew Dickson was named to the honorable mention as a midfielder.

Klahowya’s Andrew Dickson, right, hugs teammate Mason Joe after Joe’s goal in the second half Tuesday, May 8, 2018, at Silverdale Stadium. On Thursday, June 27, Dickson was named to the Class 1A All-State team.
(Annette Griffus/West Sound SportsPlus)

North’s Nate Blanchard was named to the second team as a midfielder while teammate Wyatt Murphy was named as an honorable mention midfielder.

All-state teams are voted on by the Washington State Soccer Coaches Association.

CLASS 2A

MVP – Bobby Stoyanov, Mountlake Terrace, sr.

Coach of the year – Filomon Afenegus, Columbia River

FIRST TEAM

Forwards – Bobby Stoyanov, Mountlake Terrace, sr.; Gilbert De La Luz, Franklin Pierce, sr.; Manny Cabrera, R.A. Long, sr.; Bekele Dowty, Black Hills, sr.

Midfielders – Sam Johnson, Archbishop Murphy, sr.; Spencer Sumpter, Bellingham, sr.; Yitagesu Dowty, Black Hills, sr.; Ryan Connop, Columbia River, sr..

Defenders – Kenji Nystrom, Anacortes, sr.; Nicolas Hernandez, Selah, jr.; Jared Holstad, Pullman, sr.; Candler Bolte, Columbia River, sr.

Goalkeeper – Noah Carver, Franklin Pierce, sr.

SECOND TEAM

Forwards – Liam Harris, Sequim, sr.; Casey Carter, Bellingham, sr.; Theodore Baiye, Clarkston, jr.; Jake Connop, Columbia River, soph.

Midfielders – Ben Schneider, Port Angeles, sr.; Jack Kolosvary, Columbia River, sr.; Nate Blanchard, North Kitsap, sr.; Juan Mendoza, East Valley of Yakima, jr.

Defenders – Christian Sanchez, Aberdeen, jr.; Jonathan Flurry, Ridgefield, sr.; Joseph Gresch, East Valley of Spokane, sr.; Fabian Kirby, East Valley of Yakima, jr.

Goalkeeper – David Gonzalez, Columbia River, sr.

HONORABLE MENTION

Forwards – Buba Menneh, Archbishop Murphy, sr.; Cameron Orestad, Burlington-Edison, sr.; Ryan Tolberd, Sequim, soph.; Juan Tapia, Othello, jr.

Midfielders – Wyatt Murphy, North Kitsap, soph.; Connor Steward, Bellingham, jr.; Zach Bowsky, East Valley of Spokane, sr.

Defenders – Max Henderson, Archbishop Murphy, jr.; Zach Seivers, Archbishop Murphy, soph.; Brandon Amezcua, Franklin Pierce, jr.; Daniel Fuentas Aguillar, Franklin Pierce, soph.

Goalkeeper – Bernie Jones, Highline, soph.

CLASS 1A

MVP – Michael Rojas, Royal, sr.

Coach of the year – Scott Lane, Overlake

FIRST TEAM

Forwards – Gustavo Barragan, Toledo-Winlock, jr.; Alex Valdez, Wahluke, jr.; Marco Hernandez, La Salle, soph.; Alec Watkins, La Center, sr.

Midfielders – Michael Rojas, Royal, sr.; Billy Chissoe, Charles Wright, sr.; Hunter Leach, La Center, sr.; Isaac Garibay, Toledo-Winlock, jr.

Defenders – Lake Smith, Sedro-Wolley, sr.; Alex Delgado, Royal, sr.; Joseph Raymond, Overlake, jr.; Kirby Wetherbee, Overlake, sr.

Goalkeeper – Luke Brezak, Overlake, sr.

SECOND TEAM

Forwards – Adrian Valentine, Seattle Academy, jr.; Nick Rosenbeck, Medical Lake, sr.; Atley Shapiro, King’s, sr.; Darius Joe, Klahowya, sr.

Midfielders – Andreas Malunat, Toledo-Winlock, jr.; Adam Reid, University Prep, sr.; Ty Maider, University Prep, sr.; Esteban Sanchez, Overlake, jr.

Defenders – Cody Leffel, La Center, sr.; Hugo Santana, Bridgeport, sr.; Marco Mendoza, Manson, sr.; Dawson Hall, Toledo-Winlock, sr.

Goalkeeper – Alan Contreras, Toledo-Winlock, jr.

HONORABLE MENTION

Forwards – Tommy Delargy, Vashon Island, jr.; Michael Saffari, Charles Wright, sr.; Antonio Velazquez, Deer Park, jr.; Arturo Avila, Cascade of Leavenworth, soph.

Midfielders – Angelo Calfo, Seattle Academy, sr.; Derek Carpenter, Klahowya, sr.; Connor Darras, Hoquiam, jr.; Drew Dickson, Klahowya, jr.; J.J. Williamson, Lakeside of Nine Mile Falls, jr.

Defenders – Carlos Lopez, Highland, jr.; Jared Cox, La Center, sr.; Kris Chaparro, Klahowya, jr.; Luis Ramos, Connell, sr.

Goalkeeper – Jose Mendoza, Cascade of Leavenworth, sr.; A.J. Hernandez, Elma, jr.

NOTE: This story was updated Thursday, June 27 at 4:30 p.m. to include Klahowya All-State player Drew Dickson, who was unintentionally left off the original post.

In this article

Join the Conversation

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.